اخبار علمی جهانجانداران جهانخبر علمی

یک تیم از دانشمندان یک جزء جدیدی از سیستم دفاعی گیاه در برابر عفونت قارچی را کشف کردند

قارچ‌ها یکی از عوامل زیانرسان به محصولات و یک خطر جدی برای سلامت انسان‌ها و حیوانات است. یک تیم از دانشمندان یک جزء جدیدی از سیستم دفاعی گیاه در برابر عفونت قارچی را کشف کردند. این یافته ابزارهای جدیدی برای توسعه‌ی گیاهان مقاوم به عفونت قارچی را فراهم می‌کند.
هر ساله عفونت‌های قارچی حداقل حدود ۱۲۵ میلیون تن از محصولات مهم زراعی مانند گندم، ذرت و سویا در جهان را از بین می‌برد که این مقداری است که می‌تواند ۶۰۰ میلیون نفر را تغذیه کند. زیان‌های بزرگ‌تر قارچ‌ها در مرحله‌ی پس از برداشت و در طول ذخیره سازی کالا، حمل و نقل و یا در دست مصرف کننده است. همچنین، باید توجه داشت که بعضی از قارچ‌ها با تولید مایکوتوکسینها ترکیباتی که قادر به ایجاد مرگ در انسان و حیوانات است را تولید می‌کنند. کشاورزان از قارچ کش ها برای درمان عفونت‌های قارچی استفاده می‌کردند که همیشه مؤثر نبوده و مصرف کننده به دنبال محصولاتی است که عاری از آفت‌کش‌ها است.
مانند انسان‌ها گیاهان نیز استراتژی دفاعی برای محافظت از خود در برابر حملات عوامل بیماری زا را توسعه داده‌اند. یک تیم از مرکز تحقیقات کشاورزی ژنومیک (CRAG) در اسپانیا نشان داده است که تنظیم فعالیت پروتئین در گیاهان به وسیله‌ی مکانیسم شناخته شده با عنوان SUMOylation برای حفاظت گیاه در برابر عفونت‌های قارچی بسیار مهم است.

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

هاشمی

مترجم و محقق خبر های علمی

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینها را هم ببینید

بسته
Free WordPress Themes
بسته

Adblock شناسایی شد

لطفا با غیرفعال کردن "مسدود کننده تبلیغ" خود ما را حمایت کنید.