دستاورد زیستینوروفیزیولوژی

درمان توسط دوز پایین شاه‌دانه(ماریجوانا) می تواند روند پیری مغز را معکوس کند

مطالعه ای جدید از دانشگاه Bonn با همکاری دانشگاه Hebrew اورشلیم نشان داد که قرار گرفتن طولانی مدت در درمان توسط دوز هایی پایین از شاه‌دانه(ماریجوانا) می تواند در کند کردن روند پیری مغز در مدل های حیوانی موثر باشد.
این مطالعه که در مجله Nature Medicine منتشر شده است، نشان داد که مدل های قدیمی تر موش های آزمایشگاهی که تحت درمان با مقدار کمی THC ، ماده فعال در گیاه شاهدانه (ماریجوانا) ، قرار گرفتند دارای یک امضای مولکولی در مقایسه با موش های جوان تر هستند. علاوه بر این، موشهای آزمایشگاهی که در معرض دوز های پایین شاه‌دانه(ماریجوانا) قرار گرفتند نسبت به موش های دیگر ، دارای اتصالات بیشتری بین سلول های عصبی مغر خود هستند.
پروفسور آندریاس زیمر از مؤسسه ی پژوهشی “روانپزشکی مولکولی ” از دانشگاه Bonn در یک مصاحبه ی مطبوعاتی گفت : “این درمان به طور کامل باعث بازگشت کارایی بدن برای موش های پیر شد .” وی همچنین گفت : “این طور به نظر میرسه که درمان به وسیله THC باعث بازگشت ساعت مولکولی بدن آن ها میشود ”
برای این مطالعه، محققان دوز پایینی از THC را به موشهایی با سن ۲ ، ۱۲ و ۱۸ ماه طی دوره ای ۴ ماهه دادند. بعد از این که موش ها در معرض شاه‌دانه(ماریجوانا) قرار گرفتند، محققان قابلیت یادگیری و عملکرد حافظه موش ها را تست کردند ، که این آزمایش ها شامل مهارت های ارگان های بدن موشها و قابلیت آن ها در شناسایی موش های دیگر می شد.
محققان مشاهده کردند که موش های گروه پلاسیبو  با گذر سن دارای یادگیری و از دست دادن حافظه ای طبیعی هستند. اما از طرفی دیگر ، موش های آزمایشگاهی که تحت درمان با مقدار کمی شاه‌دانه(ماریجوانا) قرار گرفتند از خود عملکرد های شناختی ای نشان دادند، که به خوبی موش های دو ماهه بود.
مسمومیت ذهنی (تاثیرات روانگردان) که توسط گیاه شاهدانه (ماری جوانا) اتفاق می افتد توسط یکی از مواد تشکیل دهنده آن یعنی THC است. (THC) در گیرنده ای که به اصطلاح کانابینوئید ۱ یا (CB1) نامیده می شود، جمع می شود. محققان دریافتند که مغز موش های آزمایشگاهی که گیرنده های کانابینوئیدی فعالی ندارد(یعنی THC در آن جمع نشده) بسیار سریع تر پیر می شود. این در حالی است که محققان مشاهده کردند موش های آزمایشگاهی که در معرض مقدار کمی THC قرار گرفتند، THC اثرات کانابینوئیدهایی که به طور طبیعی در بدن تولید می شوند را تقلید می کنند.
محققان از این جهت تصمیم به استفاده از دوز پایین THC گرفتند که از بروز مسمومیت ذهنی و تجربه تاثیرات روان گردان در موش ها جلوگیری کنند. با توجه به نتایج مثبت این مطالعه ، محققاق قصد دارند که با انجام یک کارآزمایی بالینی، تعیین کنند که آیا اثرات معکوس پیری مغز که توسط THC اتفاق می افتد آیا برای انسان نیز صدق می کند.

گردآورنده: سعاده هاشمی

منبع: www.natureworldnews.com

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

هاشمی

مترجم و محقق خبر های علمی

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Free WordPress Themes
بسته

Adblock شناسایی شد

لطفا با غیرفعال کردن "مسدود کننده تبلیغ" خود ما را حمایت کنید.