Scientific newsدستاورد زیستیزیست شناسی و طبیعت

راه حل داشتن آبی پاک

دانشگاه MIT روش الکتروشیمیایی جدیدی را برای حذف مواد میکرو پلاستی از آب توسعه داد.
تیمی از محققان موسسه فناوری ماساچوست روش جدیدی را کشف کردند که به واسطه آن می توان حتی کوچک ترین ذرات ناخالصی را از آب جدا کرد.
در مقاله ای که توسط مجله “علوم انرژی و محیط زیست” منتشر شده آمده است که این روش جدید متکی بر فرایند الکتروشیمیایی است که توانایی انتخاب آلاینده های آلی از جمله مواد شیمیایی زباله، آفت کش ها و داروها، حتی در سطوح بسیار پایین را داراست.
یکی از نویسندگان این مطالعه در دانشگاه MIT، در یک بیانیه مطبوعاتی توضیح داد: “این سیستم می تواند برای تصفیه محیطی، حذف مواد شیمیایی سمی یا در یک کارخانه شیمیایی برای بازیابی محصولات با ارزش افزوده، مورد استفاده قرار گیرد”.
در حال حاضر، دانشمندان آب های آلوده را با استفاده از “فیلتراسیون غشاء”، “الکترو دیالیز” یا “دیونیزه شدن غشای خازنی” تمیز می کنند. فیلتراسیون غشایی گران است و اثرات محدودی در غلظت کم دارد، در حالیکه هر دو روش الکترو دیالیز و دیونیزه شدن غشای خازنی نیاز به ولتاژ بالا دارند که ممکن است واکنش های جانبی ایجاد کند.
برای سیستم جدید، محققان الکترودهای مناسب را در هر دو طرف مثبت و منفی استفاده کردند. بین این سطوح ساخته شده با مواد به اصطلاح “Faradaic”، آب جریان دارد.
مواد فارادی می توانند واکنش نشان دهند تا به طور مثبت یا منفی شارژ شوند. علاوه بر این، این گروه فعال می توانند به شدت با نوع خاصی از مولکول های آلاینده ارتباط برقرار کنند و این امکان را برای سیستم جدید فراهم کنند که بتواند چنین مولکول هایی را حتی در غلظت های یک در میلیون حذف کند.
با داشتن توانایی برای گرفتن انرژی از پانل های خورشیدی، سیستم الکتروشیمی جدید را می توان به راحتی برای تمیز کردن آب در مناطق روستایی استفاده کرد. در مناطق دور افتاده، آلودگی از طریق آفت کش ها، رنگ ها و سایر مواد شیمیایی که از طریق آب تامین می شوند به آب ها راه پیدا می کند و سیستم های تصفیه آب به شدت در چنین مناطقی مورد نیاز است.
علاوه بر حذف مولكول آلاينده از آب ها، محققان اشاره كردند كه سيستم جديد آنها مي تواند در بازيافت انتخابي تركيبات با ارزش، در يك كارخانه توليد مواد شيميايي يا دارويي نيز استفاده شود.

منبع: www.natureworldnews.com

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Free WordPress Themes
بسته

Adblock شناسایی شد

لطفا با غیرفعال کردن "مسدود کننده تبلیغ" خود ما را حمایت کنید.