اخبار علمی جهانخبر علمیژنتیکنوروفیزیولوژی

کشف چهل ژن جدید مرتبط با “هوش”

دانشمندان ۴۰ ژن جدید مرتبط با هوش را شناسایی کردند. این کشف می تواند دانشمندان در درک چگونگی انجام عملکردهای اساسی منجر به تفکر در مغز، کمک کند.
با اینکه انتظار می رود تاثیر این ژنها بر روی میزان باهوش بودن ناچیز باشد- عوامل متعددی در میزان آی کیو و هوش عمومی دخیل هستند- اما ممکن است این کشف روزی بتواند باعث تشخیص رازهای موجود در پس گستردگی عقل و هوش بشر شود.
در این پژوهش که در مرکز پزشکی دانشگاه VU آمستردام انجام شده است، دانشمندان داده های ژنومی تقریبا هشتاد هزار بزرگسال و کودک غیر خویشاوند با اصالت اروپایی را از لحاظ وجود جهش در همه ۵۲ ژنی که طبق مطالعات قبلی ارتباطشان با بهره هوشی مشخص شده بود، بررسی کردند.
این پژوهش با استفاده از دو روش تجزیه وتحلیل ژنتیکی متفاوت انجام شد. روش اول جهش ها را در گروهی از ۲۲ ژن مختلف بررسی می کند که روی هم رفته می تواند یک تفاوت ۵ درصدی را در اندازه گیری های بهره هوشی آشکار کند.
آنالیز دوم که بجای شناسایی جهش های خاص، تمام ژنها را با هم مقایسه می کند، در کل ۴۷ ژن را پیدا کرد که ۱۷ عدد از آنها با آنالیز اول نیز یافت شده بودند.
در آخر، ۴۰ عدد از کل ژنهای یافت شده در هر دو آنالیز، پیش از این در شمار ژنهای موثر در بهره هوشی قرار نداشتند.
برای اطمینان از نتایج، محققان نتایج حاصل را برای یک مطالعه ی ژنومی دیگر بکار بردند و بجای مجموعه ای از آی کیو های اندازه گیری شده، این بار از سطح تحصیلات برای تخمین بهره هوشی استفاده کردند. و تقریبا تمام جهش هایی که در مطالعه ی قبلی مشاهده کرده بودند، دوباره وجود رابطه با ضریب هوشی را نشان داد و ۱۵ ژن از ۴۷ ژنی که در آنالیز دوم پیدا کرده بودند دوباره خود را نشان دادند.
مقایسه ی ژنهای شناخته شده با یک پایگاه داده ای حاوی مسیرهای شناخته شده، نشان داد که ژنهایی که در حال حاضرشناسایی شده اند درانواع تشکیل سیناپس ها، هدایت آکسون های عصبی و تمایز عصبی نقش دارند.
یکی از قوی ترین همبستگی های میان ژنتیک و هوش، جهش هایی بود که در یک ژن به نام “FOXO3” و توالی که بیان آن ژن را میسر می کند، پیدا شد. “FOXO3” بخشی از مسیری است که در نتیجه تنش های شیمیایی خاص، مرگ سلولی را به کار می اندازد.
این تیم تحقیقاتی همچنین به وجود روابط بین ژنها و خصوصیاتی مثل توده بدنی، یا بیماری های اسکیزوفرنی و آلزایمر دست یافتند.
درسالهای اخیر، در حمایت از نقش ژن در تعیین گستره اعمال آگاهانه مرتبط با “فاکتورg “- هوش عمومی- شواهد بسیاری جمع آوری شده است.
این تحقیق می تواند به ما در شناسایی اینکه کدام رفتارها تحت تاثیر آموزش، رژیم غذایی، و یا حتی میکروب های درون روده مان هستند، کمک کند. اطلاعات بیشتر در مورد رابطه بین ویژگی های شناختی و ژن های ما حتی ممکن است ما را در جهت تکامل بهره هوشی و هدایت آن به راههای گوناگون، یاری کند.

منبع: www.sciencealert.com

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

داداشی

مترجم خبر های علمی

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Free WordPress Themes
بسته

Adblock شناسایی شد

لطفا با غیرفعال کردن "مسدود کننده تبلیغ" خود ما را حمایت کنید.