دستاورد زیستیزیست شناسی و طبیعت

زباله‌های پلاستیکی اقیانوس‌ها را یک «میکروب» می‌تواند از بین ببرد!!

پلاستیک‌ها! آن‌ها باید صد هزار تن باشند و در اقیانوس‌هایمان شناور! اما… در واقع آن‌ها کمتر از میزان انتظار هستند! شاید به دلیل نمو میکروارگانیسم‌هایی باشد که می‌توانند پلاستیک ها را تجزیه کنند!
محققان می‌گویند: «تولید پلاستیک به‌شدت در حال افزایش است؛ پس باید هر چه زودتر از میزان آن در اقیانوس‌ها کاسته شود.»
اما مشاهده مناطقی که پلاستیک‌های شناور در آنجا جمع می‌شوند، مانند حلقه پلاستیکی که در اقیانوس اطلس شمالی است، نشان می‌دهد پلاستیک‌ها تقریباً همان اندازه مورد انتظار نیستند!
رمز و راز پلاستیک‌های گمشده!!
در حقیقت یک‌دهم تا یک‌صدم از مقدار پلاستیک‌های مورد انتظار شناور ناپدید هستند! که این مقدار در حال افزایش است!

طبق تئوری می‌توان گفت؛ برخی از میکروب‌ها توانایی تجزیه پلاستیک را دارند. در واقع پلاستیک در اقیانوس‌ها یک اکوسیستم جدید ایجاد می‌کند که دانشمندان به آن «پلاست فر» می‌گویند.
هنگامی‌که دانشمندان دی‌ان‌ای موجودات اطراف پلاستیک‌های شناور در اطلس شمالی را بررسی کردند، هیچ میکروب شناخته‌شده‌ای که بتواند پلاستیک را تجزیه کند یافت نشد! دلیل این امر ممکن است این باشد که آن‌ها هنوز به‌طور کامل شناسایی نشده‌اند! میلیون‌ها میکروب ناشناخته می‌تواند وجود داشته باشد!
دانشمندان معتقدند ممکن است برخی از پلاستیک‌ها در معرض تجزیه زیستی قرار بگیرند اما این فرایند بیش از حد طولانی است و حدود صد سال طول می‌کشد.
طرح‌های مختلفی برای حذف این پلاستیک‌ها از اقیانوس‌ها پیشنهاد می‌شود اما در واقع این تلاش‌ها برای پاک‌سازی اقیانوس‌ها غیرعملی است!
ما در ابتدا باید به پیشگیری و کاهش نیازها توجه کنیم!

منبع: www.newscientist.com

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

داداشی

مترجم خبر های علمی

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Free WordPress Themes
بسته

Adblock شناسایی شد

لطفا با غیرفعال کردن "مسدود کننده تبلیغ" خود ما را حمایت کنید.