معرفی بزرگان علم

بانو سبا ولدخان

بانو سبا ولدخان پژوهشگر ۴۲ ساله ایرانی تحصیلات پزشکی عمومی خود را در سال ۷۵ در دانشگاه علوم پزشکی ایران و مقطع دکتری زیست شناسی را در سال ۸۱ در دانشگاه کلمبیا نیویورک به پایان رساندند. از حدود دو سال پیش به عنوان استادیار دانشکده پزشکی دانشگاه کیس وسترن رزرو فعالیت دارند و به دلیل تحقیقات بنیادی خود در چهار سال اخیر علاوه بر جایزه دانشمند جوان سال۲۰۰۴ جوایز علمی معتبر دیگری را نیز از جمله جایزه علمی Searle کسب نموده اند.

ایشان در دانشگاه Case western reserve به دليل كشف عملكرد پيچيده ترين ماشين سلولي، جايزه بزرگ علمي دانشمند جوان سال را از انجمن توسعه علم آمريكا(AAAS)- ناشر مجله علمي Science – دريافت كرده است.

ایشان در سال ۲۰۰۴ جزو ۱۵ استادیار دانشگاه ها و موسسه تحقیقاتی در آمریکا بودند که موفق به دریافت این جایزه ویژه استادیاران تازه کار شدند؛ برنده جایزهٔ سال ۲۰۰۵ انجمن پیشبرد علوم آمریکا گردیدند.

ایشان همچنین از مدافعان حقوق زنان در ایران هستند و در مورد مهاجرین ایرانی گفته اند: “از موفق ترین مهاجرین به ایرانیان می توان اشاره کرد.”

ایشان همچنین در مورد خود اینگونه اظهار می دارند که: برای اهداف با اعتماد به نفس به دنبال کارها می روم و اندیشه های جدید و نو را پیگیری می کنم که بعضا پاسخ های مثبتی را هم دریافت کردم این نیز برای موفقیت کافی است.

ایشان در مورد قصد بازگشت به وطن اینگونه پاسخ دادند:چون من از کار علمی که می کنم خیلی لذت می برم و اگر برگردم به ایران، نمی توانم این کار را بکنم. البته این خیلی برای من دردناک است چون خیلی به ایران و شهر تهران و خانواده ام دلبستگی دارم ولی فکر می کنم اگر برگردم ایران آدم ناخرسندی می شوم. مگر اینکه تغییرات بزرگی (در ایران) رخ دهد که به نظر نمی آید چنین باشد.

اگر تمایل به برقراری ارتباط با ایشان می باشید می توانید از طریق ایمیل saba.valadkhan@case.edu اقدام نمایید.

با آرزوی موفقیت روز افزون برای ایشان

 

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

خالقی

نویسنده بخش بزرگان علمی

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینها را هم ببینید

بسته
Free WordPress Themes
بسته

Adblock شناسایی شد

لطفا با غیرفعال کردن "مسدود کننده تبلیغ" خود ما را حمایت کنید.