cancer researchScientific newsدستاورد زیستیسرطان پژوهی

زردچوبه و القای مرگ در سلولهای سرطانی

تنها مورد مصرف زردچوبه در آشپزخانه ها نیست!

زردچوبه ادویه ای بسیار پرمصرف در آشپزخانه های ماست، اما این ادویه توسط محققان و در آزمایشگاه ها نیز مصرف زیادی دارد و علت آن ماده پر اهمیتی به نام «کورکومین» است که جز اصلی تشکیل دهنده زردچوبه و دارای خواص درمانی متعدد است.
در پژوهشی که به تازگی در نشریه Nanoscale به چاپ رسیده، محققان دانشگاه فلوریدا با استفاده از فناوری نانو، و کوکومین موجود در زردچوبه، موفق به القای مرگ در سلولهای سرطانی نوروبلاستوما شدند.
نوروبلاستوما نوعی از سرطان های سیستم عصبی خودمختار است که اعصاب سمپاتیک را غالبا در نوزادان و کودکان زیر ۱۰ سال درگیر می کند.
دانشمندان در این مطالعه، نانوذراتی از جنس نوعی فلز کمیاب به نام «سِریُم» را طراحی و تولید کرده، و آن را به کورمکومین مجهز کردند. سپس این دارو را بر روی رده سلولی نوروبلاستوما آزمایش کردند.
بررسی نتایج نشان داد این ترکیب دارویی جدید سلول های نوروبلاستوما را دچار کمبود اکسیژن می کنند و قابلیت القای مرگ برنامه ریزی شده را در آنها دارند. بنابراین می توانند برای نابودی این تومورها به سیستم ایمنی بدن کمک کنند.
نوروبلاستوما از شایع ترین علل مرگ و میر نوزادان و کودکان بوده و درمان آن بیسار مشکل می باشد. از این رو چنین درمان های جدیدی می توانند شروع مناسبی برای یافتن راهکارهی درمانی موثر تر باشد.
منبع: نشریه Nanoscale
ارغوان فتاحی

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

فتاحی

مترجم و محقق خبر های علمی

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Free WordPress Themes
بسته

Adblock شناسایی شد

لطفا با غیرفعال کردن "مسدود کننده تبلیغ" خود ما را حمایت کنید.