cancer researchScientific newsدستاورد زیستیسرطان پژوهی

گوجه فرنگی، علیه سرطان پوست

آیا مصرف گوجه فرنگی می تواند به کرم های ضد آفتاب در محافظت از پوست کمک کند؟

سرطان پوست غیر ملانومی، از شایع ترین انواع سرطان است، که عدم محافظت پوست در برابر نور خورشید، از دلایل اصلی بروز آن می باشد. اگرچه این نوع از سرطان نرخ مرگ و میر پایینی دارد، اما نرخ ابتلا به آن در حال افزایش است و درمان آن می تواند آزار دهنده و پر هزینه باشد.
یکی از جدید ترین تحقیقات در حوزه پیشگیری از سرطان، پیشنهاد می کند مصرف گوجه فرنگی بطور مداوم، می تواند آفتاب سوختگی ناشی از نور فرابنفش خورشید و خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهد.
محققان دانشگاه اوهایو، گروهی از موش های آزمایشگاهی را به مدت ۳۵ هفته با رژیم غذایی حاوی ۱۰ درصد پودر گوجه فرنگی تغذیه کردند و از هفته یازدهم تا بیستم، آنها را تحت تابش نور فرابنفش قرار دادند. مقایسه این گروه، با گروه شاهد با رژیم غذایی یکسان که تحت تاثیر تابش فرابنفش قرار نداشتند، کاهش میزان ابتلا به تومورهای پوستی ناشی از تابش فرابنفش را در گروه اول نشان داد.
نکته قابل ملاحظه در این بررسی این است که رژیم غذایی گوجه فرنگی تاثیر معنی داری را بر کاهش تعداد تومورها در موشهای ماده نسبت به گروه شاهد بروز نداد. اما در موش های نر، این رژیم غذایی تعداد تومور ها را به میزان قابل توجهی کاهش داده است. البته مطالعات پیشین بر روی موش ها، نشان دهنده حساس تر بودن موش های نر نسبت به تابش فرابنفش و ایجاد تومورها با سرعت و فراوانی بیشتر در آنهاست.
دانشمندان، بنابر نتایج بدست آمده، پیشنهاد می کنند “کاروتنوئید ها” باعث ایجاد تغییراتی در متابولیسم تومورهای پوستی می شوند. کارتنوئیدها ترکیباتی متنوع هستند که باعث تولید رنگ در گوجه فرنگی ها می شوند. “لیکوپن” یکی از انواع کارتنوئیدهای گوجه فرنگی و رایج ترین آنهاست که بیشترین تاثیر آنتی اکسیدانی را نیز از خود بروز می دهد.
نقش لیکوپن گوجه فرنگی بر بهبود سلامت، پیش از این در بسیاری از تحقیقات اثبات شده است. اما همانطور که ذکر شد، کارتنوئیدها شامل ترکیبات متنوع دیگری نیز هستند که مطالعات آینده محققان نقش آنها را در خواص مفید گوجه فرنگی آشکار خواهد کرد.

منبع: نشریه Scientific Reports
ارغوان فتاحی

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

فتاحی

مترجم و محقق خبر های علمی

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینها را هم ببینید

بسته
Free WordPress Themes
بسته

Adblock شناسایی شد

لطفا با غیرفعال کردن "مسدود کننده تبلیغ" خود ما را حمایت کنید.