اخبار علمی جهانخبر علمیسلول های بنیادی

ما زاده افراط و تفریطیم!!

صنعتی برای پزشکان به نام سلول‌های بنیادی!!

_خانمی ۷۱ ساله با زانودرد و آرتروز زانو هستم، می‌خواستم بدانم آیا سلول‌های بنیادی می‌تواند به من کمک کند؟!
_پدر و مادری که فرزند ۱۲ ساله‌شان بیماری دژنراتیو چشمی دارد تعجب می‌کنند که با تزریق سلول‌های بنیادی نمی‌توان بیماری فرزندشان را درمان کرد!
این بخشی از ایمیل‌هایی است که هر روزه به آزمایشگاه‌ها فرستاده می‌شود! به این محتوی این ایمیل‌ها «هزینه درمان و شانس موفقیت» را هم اضافه کنید!!
بعضی از دانشمندان اذعان می‌کنند که «سلول‌های بنیادی» در آزمایشگاه‌هایی تبلیغ می‌شوند که هیچ ارتباط و تخصصی راجع به این مسئله ندارند و حتی گاهی افراط در این موارد طبق نظری که سازمان غذا و داروی آمریکا دارد FDA می‌تواند آسیب‌های نخاعی جبران‌ناپذیری ایجاد کند! و به‌نوعی می‌توان گفت که این سازمان هر پیشنهاد درمانی با سلول‌های بنیادی را تأیید و پذیرش نمی‌کند و معتقدند که اکثر شواهد آزمایشگاهی است و تصادفی!
جالب توجه این است که با وجود این هشدارها بسیاری از پزشکان براین عقیده‌اند که: «سازمان‌های نظارتی سعی بر پیچیده کردن قوانین دارند، ما فقط قصد داریم فروشگاه و وب سایتی ایجاد کنیم و سلول‌های بنیادی را برای درمان به بیماران تزریق کنیم!!»
این کشمکش‌ها باعث می‌شود که مردم نسبت به درمان از طریق سلول‌های بنیادی اعتمادشان را از دست بدهند!
در مجموع می‌توان گفت که سازمان جهانی غذا و داروی آمریکا FDA
استفاده درمانی از سلول‌های بنیادی مورد تأیید خود را محدود به پیوند سلول‌های بنیادی خون بند ناف برای درمان سرطان خون و برخی اختلالات متابولیکی و ایمنی بدن، نموده است.

پریسا داداشی

منبع: www.sciencemag.org

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

داداشی

مترجم خبر های علمی

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Free WordPress Themes
بسته

Adblock شناسایی شد

لطفا با غیرفعال کردن "مسدود کننده تبلیغ" خود ما را حمایت کنید.