Scientific newsاخبار علمی جهانتکاملخبر علمی

کشف ردپای پستانداران بادپَر در عصر دایناسورها

دیرینه‌شناسان چینی، فسیل‌هایی کشف کرده‌اند که نشان می‌دهد اولین «پستانداران بادپَر*» در عصر ژوراسیک می‌زیستند، زمانی پیش از انقراض دایناسورها.
قدمت این دو فسیل کشف شده، که «Maiopatagium furculiferum» و «Vilevolodon diplomylos» نام گذاری شده‌اند حدود ۱۶۰ میلیون سال تخمین زده شده است. آن‌ها در اصل متعلق به خانواده‌ای از جانوران منقرض شده در دوره‌ی ژوراسیک هستند که «اِلُوتِرودونتیدا» نام دارد و یک شاخه موازی منشعب از جد مشترکشان با پستانداران حقیقی امروزی هستند.
دو فسیل کشف شده، دست و پا و انگشتان بلندی داشتند، این ویژگی به احتمال زیاد باعث شده تا آن‌ها بیشتر عمر خود را بین درختان سپری کنند و تا حدی از خطر شکار شدن توسط دایناسورها در امان باشند.
دانشمندان با بررسی ساختار اسکلتی آنها متوجه شدند در این جانوران، پوست شکم تا انگشتان دست و پا امتداد داشته است. مشابه این بخش از بدن که «بال پوست» نام داراد، در پستانداران بادپر امروزی نیز دیده می شود و شناور شدن در هوا و انتقال بین درختان را برای آنها (مانند یک گلایدر) فراهم می کرده است.
از روی شکل دندان‌های فسیل‌ها رژیم غذایی آنها مشخص شد که هر دوی آنها پستانداران گیاهخوار بودند. اندازه فسیل Maiopatagium حدود ۲۳ سانتی متر، تقریبا مشابه سنجاب پرنده، و اندازه بدن Vilevolodon تنها ۸ سانتی متر بود؛ تقریبا هم اندازه جثه‌ی یک موش.
پستانداران بادپَر یا هواسُر (gliding mammals)، گروهی از پستانداران هستند که می‌توانند با کمک بخشی از بدنشان که به نوعی مشابه بال است، مانند یک گلایدر، در هوا شناور شوند و فرود بیایند.
پیشرفته ترین نوع پرواز در بین پستانداران، در خفاش ها دیده می‌شود که قابلیت پرواز کامل را دارند. سایر پستانداران بادپَر مثل سنجاب‌های پرنده و لِمورها، این توانایی را ندارند اما امکان جابه‌جایی آسان در میان درختان را به کمک نوعی رفتار تکاملی به نام حرکت «درخت پیمایی» (Arboreal Locomotion) کسب کرده اند. زیستگاه اصلی بیشتر این پستانداران در جنگل‌های بارانی است.
جالب است بدانید خفاش ها تقریبا صد میلیون سال بعد و سنجابهای پرنده، حدود صد و سی میلیون سال بعد از این پستانداران بادپَر اولیه به وجود آمدند.
این کشف نشان می دهد قابلیت سازگاری با زندگی در جنگل ها و حرکت بین درختان، بسیار زودتر از آنچه فکر می‌کردند بروز کرده است. علاوه بر این، حضور این نوع از پستانداران اولیه در عصر دایناسورها، وجود تنوعی غنی را در آناتومی بدن پستانداران در بدو به‌وجود آمدنشان نشان می‌دهد. این پستانداران اگرچه میلیون ها سال قبل از پستانداران بادپر امروزی منقرض شده اند، اما توانایی حرکت بین درختان و جهش بین آنها همچنان در پستانداران مشابه امروزی حفظ شده است.
*بادپَر معادل پیشنهادی فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای گلایدر است.
منبع: نشریه Nature doi:10.1038/nature23476
ارغوان فتاحی

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

فتاحی

مترجم و محقق خبر های علمی

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینها را هم ببینید

بسته
Free WordPress Themes
بسته

Adblock شناسایی شد

لطفا با غیرفعال کردن "مسدود کننده تبلیغ" خود ما را حمایت کنید.