اخبار علمی جهاندستاورد زیستیزیست شناسی و طبیعت

ترکیبات موجود در چای سبز و فلفل قرمز سبب بلاک متابولیت های سمی می شود

ترکیبات موجود در چای سبز و فلفل قرمز سبب بلاک متابولیت های سمی می شود، این کشف برای درمان اختلالات متابولیک مادر زادی امیدوار کننده است.

اکثر افراد مبتلا به اختلالات متابولیک ارثی با نقص در یک ژن که منجر به کمبود یک آنزیم حیاتی می شود، متولد می شوند. در غیاب درمان، بسیاری از بیماران مبتلا به اختلالات متابولیک مادرزادی به یک رژیم سخت نیازمند هستند. این تحقیق جدید نشان می دهد ترکیبات خاصی که به طور طبیعی در چای سبز و فلفل قرمز یافت می شود می تواند ازتشکیل متابولیت های سمی جلوگیری کند. این تحقیق توسط پروفسور گازیت از دانشکده علوم انسانی TAU و دانشجوی دکتری شاهام نایو کلید خورد. نتایج این تحقیق در نشریه گروه علوم طبیعت منتشر شده است.محققان دو ترکیب را در نظر گرفتند: epigallocatechin gallate، که به نام EGCG معروف اند و به طور طبیعی در چای سبز یافت می شود و تانیک اسید، موجود در فلفل قرمز که سبب جلوگیری از تشکیل ساختارهای سمی آمیلوئید ( عامل اختلالات نوروژنیک مانند بیماری آلزایمر و پارکینسون ) می شود. به طور خلاصه، این گروه از اختلالات بخش مهمی از بیماری های ژنتیکی کودکان را تشکیل می دهد. فنیل کتونوری بیماری (PKU)، که سبب تولید و تجمع متابولیت فنیل آلانین می شود، یکی از بیماری های متابولیک مادرزادی است. نوزادان مبتلا به PKU باید به رژیم غذایی سخت و بدون فنیل آلانین برای بقیه زندگی خود پایبند باشند. در غیر این صورت، ممکن است مشکلات جدی برای انها بوجود اید. این یک کار فوق العاده دشوار است، زیرا فنیل آلانین در بسیاری از محصولات غذایی است که ما مصرف می کنیم. اما کنترل رژیم غذایی تنها راه جلوگیری از اثرات مخرب دراز مدت اختلالات متابولیک مادرزادی می باشد.

یافته ی حاضر بر اساس دو مطالعه قبلی انجام شده در آزمایشگاه پروفسور گازیت است. مطالعه ی اول نشان دهنده ی توانایی فنیل آلانین در تجمع و تشکیل ساختارهای آمیلوئیدی است ( مانند آنچه که در بیماریهای آلزایمر، پارکینسون و دیگر بیماری های نوروژنیک دیده می شود ). در مطالعه  ی دوم، متابولیت های دیگر که در سایر بیماری های متابولیکی مادرزادی انباشته می شوند، سبب شکل گیری آمیلوئید سمی می شوند. این تحقیق بر روی EGCG و اسید تانیک با استفاده از لوله های آزمایشگاهی و سیستم های کشت سلولی مورد بررسی قرار گرفتند. این دو ماده در سه متابولیت ( ادنین، تیروزین و فنیل الانین ) مربوط به سه بیماری متابولیک ذاتی مورد آزمایش قرار گرفتند که نتایج امیدوار کننده بود. هر دو اسید تانيک و EGCG در مهار تشکيل ساختارهای سمی آميلوئيد موثر بودند. محققان همچنین از شبیه سازی کامپیوتری برای بررسی مکانیسم ترکیبات استفاده کردند.

رحیمه خاوری

منبع: www.sciencedaily.com

DOI: ۱۰٫۱۰۳۸/s42004-018-0025-z

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Free WordPress Themes
بسته

Adblock شناسایی شد

لطفا با غیرفعال کردن "مسدود کننده تبلیغ" خود ما را حمایت کنید.