Scientific newsبیوتکنولوژیجانداران جهاندستاورد زیستیمیکروبیولوژی

در جستجوی باکتری‌هایی که الکتریسیته تنفس و تغذیه می‌کنند!

برخلاف اکثر توریست‌هایی که همه‌ساله فقط با هدف مشاهده و لذت بردن از شگفتی‌های چشمه‌های آبگرم سفر می‌کنند، دانشجویان دانشگاه واشنگتن به همراه گروهی از دانشمندان برای کشف حقایق طبیعت سفر خود را با هدف جستجوی باکتری های تولیدکنندۀ الکتریسیته اغاز کردند. پس ازهفت مایل پیاده‌روی در مسیر چشمه‌های آب گرم، با چهار استخر آب گرم طبیعی و دست‌نخورده مواجه شدند. آن‌ها با دقت چندین الکترود در کناره آب باهدف بیرون کشیدن باکتری‌هایی که توانایی مصرف الکتریسیته را دارند، قرار دادند. این تیم پس از ۳۲ روز به چشمه‌های آبگرم بازگشتند تا الکترودهای قرار داده شده در آب را جمع‌آوری کنند و شروع به آنالیز الکترودها کردند. آن‌ها در کمال تعجب توانستند باکتری‌هایی که الکتریسیته را از طریق سطح کربنی و جامد الکترودها تنفس می کنند، به دست آورند.

WSU (دانشگاه واشنگتن )با همکاری دانشگاه ایالت مونتانا تحقیقات خود را که شامل جزئیاتی مربوط به چندین گروه باکتری‌هایی که در ژورنال Power sources یافته بودند منتشر کردند. به گفته‌ی Muhamed این اولین باری است که این‌گونه از باکتری‌ها در محل طبیعی خود در محیط‌ زیست مانند  چشمه‌های قلیایی آبگرم جمع‌آوری شدند. (دمای این چشمه‌ها از ۱۱۰ درجه تا نزدیک به ۲۰۰ درجه فارنهایت متغیر است). این باکتری‌ها صرفاً جنبۀ علمی ندارند بلکه برای برطرف کردن مشکلاتی همچون آلودگی‌های زیست‌محیطی و انرژی‌ها می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. چنین باکتری‌هایی می‌توانند آلودگی‌ها را با تبدیل آلاینده‌های سمی به ترکیباتی که ضرر کمتری دارند، مصرف کنند و در حین فرایند الکتریسیته تولید کنند.

مطابق گفته Beyenal ازآنجایی‌که این باکتری‌ها می‌توانند الکترون‌های خود را از فلزات و یا سایر سطوح جامد عبور دهند، می‌توانند برای تولید جریان الکتریسیته در جاهایی که نیاز به نیروی کمتری هست استفاده شوند. انسان‌ها و اکثر ارگانیسم‌های زنده از الکترون‌ها که اجزای با بار منفی هستند در یک سری فعل و انفعالات شیمیایی برای تولید انرژی استفاده می‌کند. در واقع ارگانیسم‌ها نیاز به منبعی از الکترون‌ها و محلی برای ذخیره ان ها دارند. درحالی‌که ما انسان‌ها الکترون را از مواد قندی که از مواد غذایی دریافت می‌کنیم به دست می‌آوریم و درنهایت آن را به اکسیژنی که از طریق تنفس در ریه‌ها ذخیره کردیم می‌دهیم، بسیاری از انواع باکتری‌ها الکترون‌هایشان را از طریق اجسام مو مانند سطح خود به درون فلزات و کانی‌های اطراف خود می‌ریزند.

Muhamed برای جمع‌آوری چنین باکتری‌هایی در این محیط وسیع طی ۳۲ روز یک دستگاه potentiostat قابل‌حمل و به صرفه اختراع کرد. این دستگاه الکترونیکی توانایی کنترل الکترودهای تعبیه‌شده را درآب گرم در مدت زمان طولانی دارد. بنا به گفته Beyenal ایجاد شرایط طبیعی که در زمین وجود دارد همانند محیط های آبگرم طراحی شده‌ در آزمایشگاه‌ها دشوار است. به همین دلیل یافتن این باکتری‌ها راهکاری جدید برای توسعه باکتری‌های گرمادوست در محیط طبیعی خود هست.

فائزه خوب بخت

source link

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

R... Khavari

ادمین و محقق و مدیر سایت

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Free WordPress Themes
بسته

Adblock شناسایی شد

لطفا با غیرفعال کردن "مسدود کننده تبلیغ" خود ما را حمایت کنید.