Scientific newsاخبار علمی جهانحیواناتدستاورد زیستیدنیای خطرناک زیست شناسی

در حیات‌وحش چ گذشت…

زمانی که حرف از حیات‌وحش و حفاظت از منابع طبیعی می‌شود نمی‌توان نسبت به آن خوش‌بین بود. در سال گذشته مشخص شد که زرافه‌های ماسایی در معرض خطر قرار دارند، آتش‌سوزی در آمازون جگوارها،لاک‌پشت‌ها و در کل حیات‌وحش آن منطقه را نابود کرده و همچنین  محققانی که بر روی چیتاها در ایران تحقیق می‌کردند به اتهام جاسوسی به چندین سال زندان محکوم شدند. تصور می‌شود تقاضا برای حیوانات حیات‌وحش و محصولات آن‌ها – مانند لاک‌پشت‌های خانگی ، استخوان شیر ، شاه‌ترش (شال گرم نازکی که از موهای بدن بزهای کوهی تبتی نادر تهیه می‌شود) – در حال افزایش است.همچنین ادعاشده است که رئیس اصلی شکارچیان غیرمجاز به نام “Boonchai” Mai که به اتهام قاچاق شاخ کرگدن دستگیرشده بود بعدازاینکه یکی از شاهدها گفته خود را درباره‌ی او تکذیب کرد،آزادشده است.

اما به لطف محافظان حیات‌وحش ،اتفاقات مثبتی که به سود حیوانات حیات‌وحش بوده نیز دیده می‌شود که در اینجا در مورد ۷ تا از آن‌ها صحبت خواهد شد:

۱)در اجلاس جهانی در رابطه با گونه‌های وحشی و حیات‌وحش،گونه‌های جدیدی موردحمایت قرار گرفتند.

در این میان ۹ تا از حیوانات مختلف(پنگوئن فروتن،لاک‌پشت‌های شفاف،فیل آسیایی،تمساح چینی،طوطی طوسی،قورباغه‌های دریایی،بز کوهی،پاندای سرخ و کرگدن سیاه) موردحمایت تجارت بین‌الملل قرار گرفتند و بیش از ۱۳۰ گونه برای اولین بار امسال در  Geneva در انجمن تجارت بین‌المللی گونه‌های حیوانی و گیاهی در معرض خطر(CITES که یک قرارداد جهانی برای تنظیم تجارت مرزی حیوانات غیر اهلی هست)،تحت حمایت آن‌ها قرار گرفتند.

زرافه‌ها و کوسه‌های ماکو، در اتحادیه بین‌المللی حفاظت از منابع طبیعی به ترتیب آسیب‌پذیر و در معرض خطر شناخته شدند، علاوه بر آن مرجع جهانی حفاظت از گونه‌ها، خواستار حفاظت کنترل‌شده‌ای از این دو حیوان شد. که درنتیجه آن تجارت و انتقال ان ها بین کشورهای مختلف به‌هیچ‌وجه قابل‌پذیرش نیست، مگر اینکه مشخص شود که انجام این کار بقای جمعیت آن‌ها را در طبیعت تهدید نمی‌کند. ازآنجایی‌که محافظت بیشتر از این حیوانات در برابر تجارت مرزی آن‌ها نشان‌دهنده آن است که این نقل و انتقالات خطری برای بقای نسل ان هاست، خود یک عامل ترغیب‌کننده دولت‌ها به‌منظور انجام اقدامات بیشتری برای حفاظت از آن‌ها هست.

3 - در حیات‌وحش چ گذشت... 03 cites nationalgeographic 2176227 - در حیات‌وحش چ گذشت...
2 300x169 - در حیات‌وحش چ گذشت...

۲)نوزادان واکیتا (Vaquita) در سواحل مکسیک دیده‌شده‌اند:

واکیتاها که کوچک‌ترین گرازهای دریایی در جهان هستند با تقریباً حدود ۱۰ باقیمانده از آن‌ها به‌شدت در معرض خطر می‌باشند اما ماه گذشته محققان تعدادی از آن‌ها را در خلیج کالیفرنیا مشاهده کردند. واکیتاها در معرض خطری جدی می‌باشند. ماهیگیران برای صید ماهی‌هایی به نام totoaba تورهای خود را در اقیانوس‌ها پهن می‌کنند که این ماهی‌ها به علت داشتن کیسه‌های هوای ارزشمندی برای درمان بیماری‌هایی مانند آرتروز به‌صورت غیرقانونی به چین فرستاده می‌شوند. در میان صید این ماهی‌ها، واکیتا ها هم در تورها به دام می‌افتند و ازآنجایی‌که نیاز به نفس هوادارند، خفه می‌شوند. Eva Hidalgo از اعضای علمی گروه حفاظت دریایی Sea Shepherd اظهار داشت که “تا زمانی كه حتی تعداد کمی از حیوانات باقی‌مانده‌اند، امیدی برای نجات ان ها وجود دارد.” او سال گذشته در مصاحبه با مجله National geographic گفت “ما باید تمام تلاش خود را بکنیم تا اطمینان حاصل کنیم که آن‌ها فرصتی برای بهبودی و تکثیر بیشتر دارند، هرچند که این شانس حتی بسیار کوچک باشد.”

 43 - در حیات‌وحش چ گذشت... 09 - در حیات‌وحش چ گذشت...

 

 

 

 

۳) دولت چین دیگر از داروهای حاوی فلس‌های پانگولین ها حمایت نمیکند:34 - در حیات‌وحش چ گذشت...

 در ماه آگوست، دولت چین اعلام کرد که صندوق های بیمه آن ها دیگر داروهایی سنتی حاوی فلس های پانگولین ها را که برای درمان بیماری هایی از قبیل مشکلات شیر دهی تا گردش خون ضعیف به کار می رود را پوشش نمی دهد. هر هشت گونه پستانداری که روی بدن خود حاوی فلس هستند به شدت در خطر انقراض می باشند. با توجه به گفته بنیاد تنوع زیستی و توسعه فضای سبز غیر انتفاعی چین، فلس های آن ها در بیش از ۶۰ داروی تجاری به کار برده می شود. همچنین بیمه ملی و انجمن حفاظت و امنیت اجتماعی اعلام کرد که کلیه محصولاتی که از لاک پشت های دریایی هاکسبیل (منقاردار)، اسب های دریایی، مرجان ها، شاخ های بز های کوهی سایگا (aiga antelope antlers ) دیگز از سمت این دولت پوشش داده نمی شوند.

Daisy He وکیل مستقر در پکن همراه با شرکت بین المللی CMS در ایمیلی به مجله National geographic اعلام کرد که “دولت چین و عموم مردم چین متوجه اهمیت حفاظت از این حیوانات شده اند.”.

 

۴) انتقال فیل های آفریقایی به باغ وحش های دور از محل زندگی آنها محدود شد

بنا بر تصمیم جدید CITES انتقال فیل های متعلق به کشور های جنوبی آفریقا (شامل Botswana, Zimbabwe, Namibia ) تنها به کشور های افریقایی که فیل های دیگر در ان ها زندگی می کنند و یا در گذشته زندگی می کردند امکان پذیر است. مگر اینکه مشخص شود که ارسال آنها به جای دیگر می تواند به نفع حفاظت از آن ها باشد. این تصمیم فروش فیل ها به باغ وحش های سراسر جهان را متوقف می کند.

تحقیقات نشان داده است که فیلها موجودات بسیار باهوش و اجتماعی هستند که پیوندهای مادام العمر و طولانی با حیوانات دیگر ایجاد می کنند. آنها برای مردگان خود عزاداری می کنند و حتی قادر به همدلی هستند.. Frank Pope مدیر عامل شرکت غیرانتفاعی حفاظت از فیل ها مستقر در نایروبی (پایتخت کنیا) در زمان این تصمیم در مکاتبه ای با national geographic گفت: “این یک پیروزی بزرگ برای حفظ رفاه حیوانات است که جدا کردن فیل های کودک از خانواده های آنها برای نگهداری ان ها در باغ وحش ها ممنوع شده است.”

Article Africanelephant BeverlyJoubert 300x164 - در حیات‌وحش چ گذشت...

۵) مقامات بین المللی جنایاتی که باعث به خطر افتادن حیات وحش می شوند را سرکوب می کنند.

سازمانهای اجرایی جهانی – از جمله اینترپل، یوروپول و سازمان گمرک جهانی T عملیات thunderball (که وسیع ترین جرم و جنایت حیات وحشرا سرکوب کرد) همچنین عملیات Blizzard(که سرکوب بزرگترین تجارت خزندگان تا کنون می باشد) را انجام داده اند. Thunderball شامل ۱۰۹ کشور و نزدیک به ۲۰۰۰ منطقه حفاظت شده حیات وحش است. Roux Raath، مدیر برنامه محیط زیست سازمان گمرک جهانی گفت: این تلاش برای مشخص کردن نقاط اصلی جرم و پیشگیری از وقوع جرم های مرتبط با حیات وحش با هدف نهایی “از بین بردن شبکه های اصلی تهدید کننده حیات وحش” بوده است. عملیات Blizzard که معامله گران غیرقانونی خزندگان را شناسایی کرد، منجر به بازداشت ۱۲ نفر و توقیف بیش از ۴۰۰۰ خزنده زنده شد.

Sergio Tirro مدیر پروژه جرائم زیست محیطی همراه با Europol، امیدوار است که با اجرای قانون در مورد ۱۲ نفر دستگیر شده بتواند اطلعاتی در رابطه با سایر قاچاقچیان برتر به دست آورد. اودر مکاتبه ای با national geographic گفت “تمرکز ما گروه هایی است که تجارت غیرقانونی انجام می دهند.”

۶) دولت روسیه اخرین گروه حیوانات را از زندانی که به زندان نهنگ ها معروف بود آزاد کرد.

در سال ۲۰۱۸، چهار شرکت روسی که پستانداران دریایی را برای آکواریوم ها تهیه می کردند، به طور غیرقانونی نزدیک به ۱۰۰ نهنگ beluga و orca را گرفتار کردند و آنها را در خلیج Srednyaya، واقع در شرق روسیه نگهداری کردند. با شروع زمستان تشکیل یخ های سطحی در این خلیج این وال ها در حصاری کنار یکدیگر قرار گرفته و گزارش شده که بیشتر آنها ضایعات پوستی دارند و از ان رنج می برند. در طول سال ۲۰۱۹ حیوانات به تدریج آزاد شدند و در ماه نوامبر، مقامات ۵۰ beluga باقی مانده را به خلیج Uspeniya که حدود ۶۰ مایل دورتر بود منتقل کردند. اگرچه این مکان زیستگاه بومی آنها نبود، با توجه به محدودیت های بودجه، این خلیج بهترین گزینه است.

43 - در حیات‌وحش چ گذشت...whale jail russia captives 3.ngsversion.1561645181699.adapt .1900 300x165 - در حیات‌وحش چ گذشت...

۷) پیشرفت تکنولوژی به ردیابی حیوانات و جلوگیری از تجارت غیرقانونی آن ها کمک می کند.

محققان با همکاری شرکت هوش مصنوعی و آزمایشگاه های national geographic، با به کار بردن ابتکاری که با استفاده از تکنولوژی و فناوری به حفاظت حیات وحش کمک میکند، سیستمی را ساخته اند که از هوش مصنوعی و دوربین های مجهز به هواپیما استفاده کرده و برای شناسایی و شمارش حیوانات تقریبا به طور واقعی در فواصل دور به کار می رود. محققان تاکنون پارک ملی Garamba در جمهوری دموکراتیک کنگو و سازمان حفاظت از حیات وحش Lewa در کنیا (kenya) را شناسایی کرده اند.

برای اولین بار محققان از یک دستگاه توالی یاب ژن به نام MinION برای ردیابی گونه های مختلف بال های کوسه در بازار ماهی شمال غرب بمبئی استفاده کردند. از این وسیله همچنین می توان برای شناسایی مقیاس عاج فیل، فلس پانگوولین ها و سایر محصولاتی که از حیوانات به دست می اید استفاده کرد. Shaili Johri، یک محقق زیست شناسی پست دکترا از دانشگاه ایالت سن دیگو، در ایمیلی به national geographic اظهار داشت که “Minion می تواند توسط محافظان حیات وحش به صورت محلی هم استفاده شود.”

نویسنده:

Rachel Fobar

مترجم: فائزه خوب بخت

منبع:

https://www.nationalgeographic.com/animals/2019/12/wildlife-wins-of-this-year-2019/

لطفا به این مطلب امتیاز دهید

R... Khavari

ادمین و محقق و مدیر سایت

مطالب مرتبط

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اینها را هم ببینید

بسته
Free WordPress Themes
بسته

Adblock شناسایی شد

لطفا با غیرفعال کردن "مسدود کننده تبلیغ" خود ما را حمایت کنید.